Ваш браузер устарел. Рекомендуем обновить его до последней версии.
1.12.2020 r. 

Św. Mikołaj przybył do Polskiej Macierzy Szkolnej w Petersburgu 

 

 

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

17.12.2020 r.

O POCZĄTKACH PISMA

Przed wynalezieniem pisma ludzie przekazywali sobie wiedzę ustnie. Z biegiem wieków wynaleziono różne systemy zapisu — a jako materiał do pisania używano prawie wszystkiego, na czym można było pisać — gliniane tabliczki, kory drewna, metal.

W I wieku naszej ery pojawiły się pierwsze rękopisy, tzw. "kodeksy".

Stopniowo zaczęto je używać coraz częściej. Książki przepisywano ręcznie, a centrum powstawania książek były klasztory. We wczesnym Średniowieczu książki były używane tylko do zapisu tekstów religijnych.

Pierwsze odręcznie pisane kroniki, opisujące historię Polski, należą do Galla Anonima (XI-XII w.).

Na zajęciach z historii w ramach programu Polskiej Macierzy Szkolnej w Petersburgu dzieci zapoznały się ze stronicami tego starożytnego manuskryptu, a także zobaczyły książkę, której autorem jest pierwszy polski kronikarz Wincenty Kadłubek.

Na zajęciach plastycznych nasi wychowankowie wykonali kartkę z życzeniami , stylizowaną na wzór średniowiecznego manuskryptu ozdobioną wielką literą - inicjałem.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Na zajęciach w ramach programu Polskiej Macierzy Szkolnej w Petersburgu nasi wychowankowie w ubiegłym tygodniu przenieśli się wirtualnie do Warszawy.
Warszawskie Stare Miasto (Starówka) - najstarsza historyczna dzielnica Warszawy. Ograniczona jest starymi murami miejskimi i ulicami: Brzozowa, Grodzka, Mostowa i Podwale.
Centrum Starego Miasta stanowi Rynek, słynący z niezwykłych kolorowych domów.
Na zajęciach artystycznych uczniowie na czele z nauczycielką Marią Szadrin zaprezentowali w swoich domostwach fragmenty wieczornego Rynku w Warszawie.

 

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

22.11.2020 r.

UWAGA WYSTAWA!

Kolejni dyplomanci wystawy " Rysujemy Polskę"!  

UWAGA WYSTAWA!

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________