Ваш браузер устарел. Рекомендуем обновить его до последней версии.

 


 

06.02.2020 r.

Suprematyzm Kazimierza Malewicza 

w pracach uczniów  Polskiej Macierzy Szkolnej w Petersburgu

Nowy długoterminowy projekt "Polski Petersburg" realizowany w ramach Polskiej Macierzy Szkolnej zainaugurował kolejne sobotnie i niedzielne spotkanie, tym razem z wielkim artystą Kazimierzem Malewiczem.

W Muzeum Rosyjskim w Sankt Petersburgu  znajduje się największa kolekcja jego prac. Najbardziej znana praca  - "Czarny kwadrat".

Kazimierz Malewicz wynalazł nowy styl w malarstwie i nazwał go suprematyzmem. Jest on połączeniem wielokolorowych płaszczyzn i najprostszych geometrycznych kształtów: kwadratu, koła, prostokąta, linii.
Na zajęciach plastycznych nasi uczniowie bardzo dokładnie przekazali własne rysy twarzy wzorowane na pracach słynnego artysty.  W pracach naszych młodych artystów widoczna jest osobowość autorów.


Галерея изображений


 

30.01.2021 r.

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu składa najserdeczniejsze życzenia wszystkim Babciom i Dziadkom!

Jednym z głównych tematów zajęć w minionym tygodniu w ramach programu Polskiej Macierzy Szkolnej był Dzień Babci i Dzień Dziadka.

Pomysł obchodów Dnia Babci w Polsce zrodził się w 1964 roku w tygodniku "Kobieta i Życie". Później święto to zaczął popularyzować "Express Poznański". W 1966 roku także "Express Wieczorny" ogłosił 21 stycznia Dniem Babci. Od tego czasu te Dni stały się świętem ogólnopolskim.

Święto Dziadka do Polski zostało przeniesione, najprawdopodobniej z Ameryki w latach osiemdziesiątych i obchodzimy je 22 stycznia.

W tych dniach wnuczęta mają okazję podziękować Babciom i Dziadkom za opiekę, wsparcie i miłość.

To właśnie Oni otaczają wnuki ciepłem i troską. Cierpliwie uczą samodzielności, wrażliwości i odpowiedzialności. Zawsze mają czas dla wnuków i są gotowi pomóc w każdej potrzebie.

Ponadto są to święta najważniejszych członków każdej rodziny. To Babcie i Dziadkowie są przykładami i aniołami stróżami tradycji w rodzinie . Przekazują je nam, a my naszym dzieciom .

Polska Macierz Szkolna składa najserdeczniejsze życzenia wszystkim Babciom i Dziadkom.

 Dziękujemy Wam, za nauki w podejmowaniu właściwych decyzji i wyborów, wytyczania życiowych priorytetów, godności człowieka.

Życzymy zdrowia na długie i szczęśliwe lata życia!

Галерея изображений

1.12.2020 r. 

Św. Mikołaj przybył do Polskiej Macierzy Szkolnej w Petersburgu 

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

17.12.2020 r.

O POCZĄTKACH PISMA

Przed wynalezieniem pisma ludzie przekazywali sobie wiedzę ustnie. Z biegiem wieków wynaleziono różne systemy zapisu — a jako materiał do pisania używano prawie wszystkiego, na czym można było pisać — gliniane tabliczki, kory drewna, metal.

W I wieku naszej ery pojawiły się pierwsze rękopisy, tzw. "kodeksy".

Stopniowo zaczęto je używać coraz częściej. Książki przepisywano ręcznie, a centrum powstawania książek były klasztory. We wczesnym Średniowieczu książki były używane tylko do zapisu tekstów religijnych.

Pierwsze odręcznie pisane kroniki, opisujące historię Polski, należą do Galla Anonima (XI-XII w.).

Na zajęciach z historii w ramach programu Polskiej Macierzy Szkolnej w Petersburgu dzieci zapoznały się ze stronicami tego starożytnego manuskryptu, a także zobaczyły książkę, której autorem jest pierwszy polski kronikarz Wincenty Kadłubek.

Na zajęciach plastycznych nasi wychowankowie wykonali kartkę z życzeniami , stylizowaną na wzór średniowiecznego manuskryptu ozdobioną wielką literą - inicjałem.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Na zajęciach w ramach programu Polskiej Macierzy Szkolnej w Petersburgu nasi wychowankowie w ubiegłym tygodniu przenieśli się wirtualnie do Warszawy.
Warszawskie Stare Miasto (Starówka) - najstarsza historyczna dzielnica Warszawy. Ograniczona jest starymi murami miejskimi i ulicami: Brzozowa, Grodzka, Mostowa i Podwale.
Centrum Starego Miasta stanowi Rynek, słynący z niezwykłych kolorowych domów.
Na zajęciach artystycznych uczniowie na czele z nauczycielką Marią Szadrin zaprezentowali w swoich domostwach fragmenty wieczornego Rynku w Warszawie.

 

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

22.11.2020 r.

UWAGA WYSTAWA!

Kolejni dyplomanci wystawy " Rysujemy Polskę"!  

UWAGA WYSTAWA!

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________